Родовий оберіг: уроки створення моделі ЩАСТЯ
Відроджує земля своє коріння
Та множиться майбутнє покоління.
Бо голос пращурів з минулого лунає
І в Сьогоденні Майбуття плекає!
Ірина Дживаго
Шостий рік центр сім’ї та жінок Шевченківського району під керівництвом Людмили Лебедєвою святкує День Родоводу. Це свято вшанування родинного дерева, яке росте на українській землі. Біля 130 гілок-національностей ростуть на цьому могутньому дереві. Нас об’єднує земля України, тому дуже потрібно жити в мирі та злагоді, цінувати життя та один одного. Чим міцніше будуть коріння нашого роду в рідній землі, тим краще підуть в ріст гілки-родини та розквітнуть діти-квіти.
Центр духовного розвитку та творчої ініціативи «Гармонія», видавничо-інформаційний центр «Майстер-десант» долучився до підготовки та створення родинного свята: «Древо РОДУ» – одна з серій нашого проекту «Симфонія здоров’я».
Сад Любові та Радості знову з нами! Дерева РОДУ, які створені дітьми спеціалізованої школи № 138 з поглибленим вивченням предметів природничого циклу під керівництвом Наталії Веселицької та Ірини Дживаго, дерево РОДУ школи №27, керівник гуртка декоративно-прикладного мистецтва Любов Зубченко , переїхали із КМДА в центр сім’ї та жінок Шевченківського району. Картина Голови художнього журі художнього журі Всеукраїнського фестивалю «Україна – країна здійснення Мрій» Юрія Дрюченка відкриває композицію саду Любові та Радості. На варті родинної злагоди стали картини проекту «Трипільський пульсар» художника-графіка Наталії Смаги, члена художнього журі Всеукраїнського фестивалю «Україна – країна здійснення Мрій». Картини Наталії Веселицької – автора проекту «Симфонія здоров’я» – Ірини Дживаго – координатора проекту «Симфонія здоров’я» – та Ольги Джуваго, виконані акрилом та намальовані в пластиліні, довершують святкове коло. Ці творчі роботи створили середовище для родинного свята. Виставка працює з 3 липня в залі та фойє центру.
7 липня 2016 року центр сім’ї та жінок Шевченківського району гостинно відкрив двері для бажаючих святкувати свято Родоводу. До центру завітали постійні відвідувачі, запрошені гості з різних районів столиці, у тому числі представник Печерської державної адміністрації відділу культури Олена Денисенко, наші постійні партнери із ЦБС Голосіївського району міста Києва – Ніна Локоть, бібліотекар бібліотеки для дітей ім. Наталії Забіли Лариса Гарбар; завідувач бібліотеки №135 Шевченківського району Ірина Бочкалова; співробітник історичного Вишгородського музею Вадим Перегуда.
Тема, яку ми обрали для проведення презентації, на наш погляд, особливо актуальна сьогодні. Ми пропонуємо методику, яка дає можливість самопрофілактики і самопрограмування Щастя доступними засобами мистецтва: ліпленням із пластиліну, малюванням, написанням позитивних текстів, підбору музики. Нами розроблено спеціальний арт-курс, який дозволяє робити це поступово і свідомо. Насамперед, наша розповідь є вступним заходом до цього курсу, який ми наповнили прикладами використання найдавнішої, універсальної мови символів.
На початку заходу в запису прозвучала пісня автора-виконавиці Світлани Потери «Посаджу я дуба серед України».
Захід відкрила директор центр сім’ї та жінок Шевченківського району Лебедєва Людмила Миколаївна. Вона привітала присутніх зі святом Роду і розповіла про традицію родинних заходів центру протягом шести років.
Наталія Веселицька, автор проекту «Симфонія здоров’я», подарувала центру сім’ї та жінок книгу про тата, Руденка Віктора Павловича, який будував місто Краматорськ на Донеччині.
Далі присутні дізналися про можливість моделювання гармонійного сімейного життя за допомогою використання елементів рослинного і тваринного світу: квітки, птахи, плоди, дивовижні звірі. Також використовуються образи: корабель Мрії, Краплинка. В процесі моделювання бажаного світу можуть бути задіяні засоби трьох видів мистецтв – образотворчого, музичного, літературного.
Для проявлення в житті гармонійних стосунків в парі кількість тварин повинна бути парна, тому що тільки в парі жіночого і чоловічого початку може бути продовжено рід.
Приклади символічної мови:
- ДУБ – родове дерево України. Символ родової міцності, надійності, сили, здоров’я.
- СОНЯШНІК – Квітка РОДУ України. Символ Світла, Любові, Радості, Багатства. Жовтий колір символізує чистоту духовної волі. Один з кольорів стягу України.
- Зрубані дерева, зірвані та зів’ялі квіти та листя означають надії, що не збулися.
Літературні приклади символічної мови:
В пісні «Три поради» розказується про те, чого не треба робити, щоб не зруйнувати своє життя і життя своєї родини:
- «Не рубай тополю…» Чому? Тополя – символ Долі.
- «Не ламай калину…» Чому? Калина – символ РодИни, продовження РОДУ.
- «Не стріляй у птаха…» Чому? Птах – символ Душі, щасливого кохання.
<1>
Край дороги не рубай тополю,
Може та тополя – твоя доля,
Твоя доля свiтла тополина,
Наче пiсня журавлина.
Не рубай тополю, не рубай тополю,
Бо зустрiнешся з бiдою.
Не рубай тополю, не рубай тополю,
Краще принеси ти їй води!
<2>
Не ламай калину коло хати,
Бо вона заплаче, наче мати –
I впадуть на трави на шовкові
Серця сльози колисковi…
Не ламай калину, не ламай калину,
Бо вона в життi єдина.
Не ламай калину, не ламай калину –
Краще їй онукiв принеси.
<3>
Не стрiляй у птаха на свiтаннi, –
Може, вiн – любов твоя остання.
Може, то кохання бiлий лебiдь,
Що крізь ніч летів до тебе.
Не стрiляй у птаха, не ламай ти крила –
Твоє щастя прилетiло.
Не стрiляй у птаха, не стрiляй у птаха –
Краще з ним у небо полети.
<4>
Не рубай тополю, не ламай калину –
Свiтлу мрію журавлину.
Збережи назавжди, збережи назавжди,
Ти на все життя їх збережи!
Птахи Щастя символізують Щастя, в даному випаду – мир, якій так потрібен нашій землі, країні. Душа тоді співає пісню Щастя. Україна – багатонаціональна країна і людей об’єднує земля, на якій вони живуть та для якої працюють.
День птиц Счастья
Сегодня объявлен в веках:
Растворились ненастья,
В солёных слезах.Мы проснулись
Как вечный, единый народ.
Нам язык не преграда –
Земля в нас живёт.
Чаша Жизни полна
И зерно на полях
Наливается силой –
Хлебы на столах,
Вечний РОД за спиною
На страже стоит.
Вдохновенно творим
Вместе Счастья магнит!
Основні зображення для створення символіки Щастя:
- Квітка РОДУ – символ майбутнього РОДУ.
- Яйце – символ Всесвіту.
- Світило – символ радісного життя в Любові.
- Півник в народних казках часто допомагає і охороняє головних персонажів – розкльовує проблеми.
Півник всі склює проблеми,
Що вам заважають жити.
Мрії запросіть щасливі –
Час прийшов життю радіти!
- Курка – народжує нові світи після того, як попрацював півник. Несе «золоті яйця» – нові ідеї, які змінюють життя на краще.
Курочка знесла яєчко – Мрію золоту,
Стало радісним сердечко, знов знайшло Красу.
Кращі Мрії намалюйте, запишіть ви їх.
Хай народжується нова та чудова мить!Кішка – оберіг родинного вогнища. Допомагає налагоджувати стосунки в родині. Своєрідний родинний лікар. Вона знімає психологічну напругу.
Кішка в місячному сяйві
лагідно муркоче.
Запросити рідних в гості
господиня хоче.
Допомогу у стосунках
може вам надати.
Приготуйте смачні страви –
час гостей вітати!
- Кіт – оберіг родинного саду, господар на подвір’ї; допомагає упорядковувати господарство навколо оселі. Винищує шкідників; допомагає налагоджувати стосунки в родині; знімає психологічну напругу.
Кіт-господар шкідників
Записав до ворогів.
Потім вивісив ті списки,
З ворогів узяв розписки
Шкоду більше не робити,
Бо їх буде сильно бити.
Друзів в гості запросив,
Рибкою їх пригостив.
В садку весело гуляли,
План, стратегію складали
Рибку як разОм ловити,
Щоб в достатку дружно жити.
- Птахи Щастя – як символ Щастя – Душа, яка має можливість вільно творити свій Всесвіт.
- Корабель Мрії – символ здійснення Мрій.
- Чаша з Плодами – символ родинного благополуччя.
- Краплинка – модель нашого Всесвіту.
1). Зображення: Краплинка – низ символізує минуле (квітуча земля, дорога), середина – це сьогодення (храм, сад, дім, ставок), верх – майбутнє (небо, світило).
2). Текст: «Кольоровий, радісний ми створили світ. Завітайте в студію – намалюйте свій!»
3) Музика: «Сад Любові та Радості» С. Потери.
Саме ці зображення, про які ми вам розповіли, можна часто побачити в народному декоративному мистецтві.
Ми можемо прожити Щасливе життя, створивши його за допомогою творчості. Так, наприклад, робить автор-виконавиця Ольга Дживаго. Вона побажала всім присутнім бути щасливими в любому віці.
На Україні пιд час шлюбного обряду молодята стають на рушник, середина якого – біла. Це чистий, незвіданий простір, який вони повинні заповнити протягом свого життя. Само про це пісня «На білі стіни…»:
На білі стіни червону фарбу
Ми домовлялись о сьомій лити,
А далі – синю, зелену й жовту,
І малювати наше з тобою майбутнє літо…
Наступна пісня «А може це ти…» про натхнення, яке дає кохання:
А може це ти даєш мені крила?
Великі такі і світлі,
що срібнії тіні кидають на місто.
А може це ти мені подаруєш
З років щасливих намисто?..
Відео:
Пісні Ольги Джуваго «На білі стіни…», «А може це ти…» (гітара).
Своїм відчуттям родинного щастя ділиться співробітник Вишгородського історико-культурного краєзнавчого заповідника, автор-виконавець Вадим Перегуда.
«У українського народу багато різних цікавих оберігових традицій. Українська вишиванка – одна з них. В структурі слова є ім’я «Іван». Воно означає «птах». Одже «вишиванка» перекладається як «одяг небесного птаха».
На картині «Україна – країна здійснення Мрій» є зображення соняшника. Що таке «український соняшник»? В народі квітку називають дивосил. З XIX сторіччя її вирощували біля входу в оселю, символ і символізувала родинне щастя.
Де що хочу додати про дуб, як родове дерево України. Коли я почав вивчати свій родовід, то знайшов родичів у Великобританії. Вони попросили прислати з України паросток дуба. Тепер той дуб там росте. А у нас під Києвом підростають молоді дубочки із Шервурдського лісу».
Вадим виконав пісню про Київ і трипільського повітряного змія, який уособлює Мрію та політ до незвіданого.
Дівоче серце мріє як чайки над Дніпром
Злетять в повітря змії і нам махнуть крилом.
Художник-графік, член художнього журі Всеукраїнського фестивалю «Україна – країна здійснення Мрій» Наталія Смага розповіла про символіку щастя Трипільської культури. Основним лейтмотивом звучала Єдність і Рівність чоловічого і жіночого початку: «чоловік і дружина – одна ДУША». Тільки одна ДУША може народити гармонійну дитину – господаря. Наприклад, керамічний бінокулярний сосуд-гармонізатор уособлює відчуття Всесвіту людини часів Трипілля.
Кожна дитина в родині – це квітка, яка розквітає на дереві РОДУ. В неї родина, рід вкладають палкі Надії, Мрії, Сподівання. Тому важливо налагодити міцний зв’язок поколінь.
Творчість для людини, особливо дитини, – необхідна складова, тому що через неї людина повертається до себе. Зверніть увагу на обличчя дітей після створення квітки РОДУ: вони світяться радістю і задоволенням! Це трапляється тому, що відбувається очищення душі та твориться Майбуття.
Ролик «Квітки РОДУ на дереві РОДУ. 3-А, школа № 138».
В подарунок центру сім’ї та жінок Шевченківського району ми приготували Дерево РОДУ. На зображенні – ствол дерева, кіт з кішкою, півник з куркою, чаша зі стиглими плодами, пара бджілок, срібна квітка та золоте яйце Життя.
Додатково були заготовлені два білих Птаха Щастя і липове листя з кольорового паперу у формі серця.
Двом дівчатам, які готуються до шлюбу, випала місія наклеїти на дерево птахів Щастя. Всі присутні встали в коло та побажали майбутнім нареченим щасливого подружнього життя.
У кожної людини є Мрії, сподівання, можливості, поради, побажання, прагнення. На кольорових листочки гості свята написали гарні побажання РОДУ, наклеїли на дерево Життя.
Дерево стало чудовим подарунком для центру сім’ї та жінок Шевченківського району. Його ми вручили від себе та всіх присутніх директору центру Людмилі Миколаївні Лебедєвій.
Шановна Людмило Миколаївно!
Прийміть від всіх присутніх Дерево Життя,
яке з сьогоднішнього дня стане невід’ємною частиною Вашого центру!

Вручення дерева Життя.

Вiдбулася зустрiч давнiх друзiв.
Поетеса з Хотянівки Світлана Грищенко привітала присутніх віршем про Щастя:
Справжнє щастя – бачити сонце, бачити небо,
Мати здоров’я, любити працю, хотіти співати.
Тоді життя назвеш ти Раєм, бо Душа твоя не страждає.
А Бог радіти за всіх нас буде, бо такими бачить нас очима!
Ми поєднали сьогодні Минуле, Сьогодення і Майбутнє, пов’язане з нашою рідною землею, яка була, є і завжди буде нашим основою і оберегом. Про це йдеться у вірші Ірини Дживаго:
Я чую голос Рідної землі,
В якій лежать герої невмирущі
І посилають нам вібрації цілющі.
Я чую голос Рідної землі!
Я чую голоси гірських потоків
Та спів гучний ланів широких.
І пророста той спів зерном цілющим,
Знов розквітає рід наш невмирущий.
Відроджує земля своє коріння
Та множиться майбутнє покоління.
Бо голос пращурів з минулого лунає
І в Сьогоденні Майбуття плекає!
Створення Гармонійного Всесвіту засобами мистецтва – це робота Центру духовного розвитку та творчої ініціативи «Гармонія», видавничо-інформаційного центру «Майстер-десант»:
Мій Всесвіт чарівний та рідний!
І Простір злітає назустріч.
Любов моя Небу відкрита –
У справжній свій дім повернуся.
Нехай мені вітер ласкаво
Та ніжно ворушить волосся.
Хай Небо погляне з Любов’ю!
Життя, наче Пісня, – вдалося.
Співаю Гармонію Світу –
Це Правда Буття безперечна!
Я мрію про Щастя та Світло
І хочеться жить – безкінечно!
(Наталія Веселицька, переклад Анжеліки Андрієвської)
Автори тексту статті Наталія Веселицька, Ірина Дживаго.
">