Світи Трипільських Оберегів
Здолали “Темряву Віків”,
Щоб Відродитися під небом
Пра-Українських Берегів!
З власних віршів:
“Світи Трипільських Оберегів”,
Сага – I, 06. 06. 2008 р.
Трипільський пульсар
Наталії Смаги
Наталя Смага – професійний художник-графік.
– автор унікальної в українському мистецтві техніки малювання «Трипільський пульсар» та техніки логотипного Еx Libris – «Шрифтовий портрет». Учасник багатьох виставок з 1982 р.
Життєвий шлях мисткині не можна назвати безперешкодним легким. Хтось житейські труднощ сприймає, як крах усіх своїх мрій сподівань. А для когось – це початок нового, більш змістовного початку.

“…Звучання Дзвонів, –
“Крилатих Обертонів”,
Вібрацій Космосу,
І Матері Землі…
Сприймайте Мову
Світових Еонів
Занурюючись
У чарівні Сни!”
“Медитативна”,
Сага – XXXIX, 9 12 2008 р.
Творчий шлях, після закічння у 1986 р. УПІ ім. Ів.Федорова (Львівского філіала у Києві), який припав на час до Чорнобиля і після… Наталя відкрила для себе фантастичний світ трипільської кераміки, ДЕ РАЗОМ З ПОСЕСТРОЮ Аллою Смага розробили авторську техніку «ГЛИНЯНЕ МЕРЕЖИВО», і розпочала нове життя, «перекваліфікувавшись» на художника-кераміста. А у графіці їй вдалося створити неповторний, унікальний і надзвичайно поетичний світ графічних робіт та глиняних дзвоників за мотивами давніх трипільських розписів. Вона не просто копіює шедеври археологічних знахідок, а й через своє мистецтво єднає нинішнє покоління з далекими пращурами. Передусім, духовно. Жодна її творча робота не повторюється, кожний витвір мистецтва вибухає нестримною пристрастю далекого історичного минулого, сповненого гармонією і радістю буття…

“…Лунко видзвонюють
Пам’яттю Дзвонів,
Орнаменти Давніх Часів,
І хвилями линуть їх обертони
В казкові “Легенди без слів”
“Легенди Трипільського Світу”,
Сага XXV, 19 08 2003,
– Наталя Смага – володарка двох Гран-прі на Фестивалі мистецтв України, у 2008-му та 2011-му роках.
– у житті – дуже цікавий співрозмовник, всебічно обізнана у безлічі рідкісних тем, у будь-якій дискусії може вразити своєю освіченістю та ерудицією, безкінечно довго може декламувати вірші на тему трипілля. Вона віртуозно заволодіває аудиторією і може годинами розповідати про нашу історію, про витоки духовності українців.
– Захоплення темою Трипілля змінило мій світогляд, об’єднало та синтезувало пластику «безконечника» скельно-печерних розписів та плетеного письма у цілісну систему ритміко-пульсуючого руху – «Трипільського пульсару», – розповідає мисткиня про свою творчість.
Сюжети її творів найчастіше пов’язані не з таким уже й далеким козацьким минулим України, її героями. Наприклад, «Долі козацькі», «Шевченкіана», «Бандуристи – лірники України», «Трипілля», «Ангел перемоги» (Арх. Михаїл). Художниця постійно шукає нові форми та ідеї. Наприклад, коли в орнаментах знаходить уплетені літери або слова. Наталя Смага створила серію робіт в авторській техніці «шрифтового портрета», а тепер працює над серією графічних портретів бандуристів, страчених після битви під Берестечком. Вони виконані безперервною лінією у техніці «трипільського пульсара» або «лабі-ринтного руху».
А ще Наталя Смага веде майстер-класи з виготовлення яєць-шкрябанок, створює нові й нові картини за трипільськими мотивами, які сповнені, за твердженням її шанувальників, невимовної краси та ніжності. Космічні древні орнаменти в її інтерпретації проростають у сучасність і майбутнє, сповнюючи нас теплом і світлом, радістю І умиротворенням.
II творчість – це живий зв’язок поколінь, коріння наше. Воно живить душу з тієї глибини, яку здатна осягнути пам’ять народна. Так і виходить: пам’ятаємо свої прадавні корені – пам’ятаємо і самих себе. Відповідно втрачаємо їх, коли забуваємо про глибинні основи власної культури. Легко тоді замість традицій, предками нам заповіданих, розміняти свідомість на безлику «масову культуру» та бездуховність. Одначе, маючи таких вихідців з Лісового, духовне спустошення нам точно не загрожує. Бо не перевелися ще справжні таланти на землі нашій…
Марина ЛІСОВА
Київ, березень 2012 р

Ілюстрація до поеми Тараса Шевченка – “Г А М А ЛІЯ”, № 301,
у авторській техніці “ТРИПІЛЬСЬКИЙ ПУЛЬСАР – БЕЗКІНЕЧНИК”.
“…Вдивляйтеся пильно
У Вічність Минулу,
Пробуджуйте вільні думки,
Рятуйте їх знову,
від бруду і мулу,
Як наші народні казки,
І може, якраз,
Ви побачите Диво.
В уяві Прадавніх Подій,
Там, де ще й досі “Незорена Нива“,
Наших Прихованих Мрій…“
“Свято трипільців“,
Сага V, 7 02 2008.

Портрети відомих діячів Української культури. Зліва направо:
1. Академіка Петра Тронька.
2. Михайла ШУЛЯК-ЧЕПКОГО літописець – УГС.
3. Алла СМАГА – кераміст – Степан ПУШИК – письменник.
Сповіщення: Виставка Сад Любові та Радості-2015 триває! | Сад Любви и Радости