«731 спецбатальон». – 12.45-13.15.
В книзі Володимира Гудова «731 спецбатальон» — спогади ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році. Найбільш небезпечну і важку роботу довелося виконувати для того, щоби загасити небезпечний четвертий енергоблок реактору, знизити рівні радіації. Вони здійснили великий подвиг — за сім месяців після вибуху прибрали тони радіоактивного сміття та ґрунту, дезактивували гектари площин в середині та навколо реактору, зменшивши радіоактивний фон в десятки та сотні разів. Завдяки работі, яку вони провели, відселена була лише 30-кілометрова зона. Мета книги — донести до читачів, як все відбувалось насправді.
Поверку сделай батальона.
Ведь он сражался как Герой
За жизнь, спасение народа.
И что я вижу, – Боже мой,
Стоит фантом, какой-то призрак,
И лишь четвертый здесь живой,
А трое тут в прозрачной ризе.
Вы не дожили до седин,
Ушли тогда Вы молодыми.
А кто остался еще жив,
Тот позабытый в этой жизни.

Жорж Іванович Шанаєв, член Національної спілки художників України, учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, Лауреат Державної премії СРСР в галузі науки і техніки, почесний член Спілки духовного розвитку та творчої ініціативи “Гармонія”.

Виступ Юрія Петровича Дрюченка, голови Асоціації членів Національної спілки художників України учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Виступ Ю.П. Дрюченка, голови Асоціації членів Національної спілки художників України учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Сьогодні відкриваємо Міжнародну пересувну виставку «Чорнобиль-86» за участю творів членів Асоціації Національної спілки художників України учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, яка розміщена в двох приміщеннях. Одна – в конференц-залі Національної парламентській бібліотеки, інша (основна експозиція) у актовому залі Національного наукового центру радіаційної медицини НАМН України (за адресою
пр-т Перемоги, 119/121, (ст. м. «Житомирська» навпроти кінотеатру «Екран»). Запрошую всіх учасників конференції ознайомитись.
Пробудження України від багатовікової сплячки та забуття як одного з світових центрів впливу та подальших тектонічних змін у свідомості та світосприйнятті людства почалось з виконання біблійного пророцтва 26 квітня 1986 р., з Чорнобильської ЗІРКИ ПОЛИНІ.
Приходячи в цей світ кожна людина має своє призначення та місію даровану йому Господом. Підбиваючи підсумок свого життя, людина звітую перед собою, що ти залишив після себе? ДОБРО ЧИ ЗЛО!! РЕАЛІЗУВАВСЯ ЧИ НІ?! Це питання виникає перед кожним. Особлива відповідальність лежить на тих, кому даний ТАЛАНТ, ТАЛАНТ МИТЦЯ!
Минають століття встають та зникають могутні імперії. Зупинити час, передати прийдешнім поколінням біль подвиг, любов, мрії та звершення сучасників може лише МИТЕЦЬ в своїх творах, все інше перетворюється в порох та статистику. Само в цьому полягає Його покликання мета життя понад завдання.
З перших днів трагедії Національна спілка художників України приймає активну участь у подоланні наслідків аварії. Художники — проявили громадську ініціативу. Вже 19 травня 1986 р. Голова Київської спілки художників Народний художник Валентин Зноба та заслужений діяч мистецтв України та Польщі Микола Шелест розгорнули в будинку культури м. Чорнобиля виставку художніх творів Юрія Северина.
З перших днів трагедії 16 членів Національної спілки художників України, які за покликом серця, не дивлячись на ту небезпеку яка їх очікувала поїхали з травня 1986 р. в 30-кілометрову зону, щоб увіковічнити подвиг героїв ліквідаторів, які ціною власного життя та здоров`я врятували народи Європи від оскаженілого атому.
19 травня 1986 р. Відкриття виставки творів Юрія Северина в будинку Культури м. Чорнобилі.
Вже 13 червня 1986р в Будинку художника у Києві експонувалась перша виставка «Портретний щоденник Чорнобиля» з 40 робіт, зроблених в чорнобильській зоні. Твори, які були зроблені в результаті поїздок в подальшому експонуватись:
У Вищій школі міліції Київ, вересень 1986 р. та на багатьох республіканських Всесоюзних та міжнародних виставках. Широко висвітлювались у вітчизняній та закордонній пресі та телебаченню.
Але, нажаль, ніщо не минає безслідно.
На цей час з життя пішли 7 наших побратимів, художників з 16, які брали участь в тих поїздках, вносячи свій громадянський та творчій внесок у подолання наслідків аварії на ЧАЕС. Це – Народний художник України Валентин Іванович Зноба, художники: Віктор Севастьянов, Віктор Григоров, Іван Тюха, Юрій Северин, Ігор Коптілов, скульптор Павло Кальницький.
Митці України завжди готові висвітлювати та увічнювати героїчні звершення українського народу.

“Чорнобиль.
Біль. Надія.
Пом’ятаємо”.
25-30 травня 2014 р., м. Київ, Міністерство соціальної політики України.
Панченко Петро Михайлович, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Живий та здоровий, щасливий тато, дідусь — він зараз з’явиться перед вами і розповість про те, як йому це вдалося.

Панченка Петра Михайловича,
учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС розповідає про систему дихання козаків характерників.
Эпоха закрывает двери,
Хранит от прошлого ключи
И, обрывая нить сомнений, —
Она о будущем молчит…